Zgodnie z kolejnymi edycjami Tarczy Antykryzysowej, możliwe jest wypłacenie świadczenia postojowego więcej niż jeden raz. Kolejna wypłata nie nastąpi jednak automatycznie. Aby ją otrzymać należy spełnić kilka warunków.
Jakie są warunki uzyskania kolejnego świadczenia postojowego?
Chyba normalnym jest, że nie można się starać o kolejne wypłaty jeśli nie starało się o tą pierwszą 😉. Dlatego świadczenie postojowe za kolejne miesiące może uzyskać osoba, która starała się już wcześniej o rekompensatę za przestój w wykonywaniu umowy. Mówiąc krótko, będzie to osoba, która:
- Złożyła u swojego zleceniodawcy oświadczenie o:
- niepodleganiu świadczeniom społecznym z innego tytułu
- wysokości przychodu uzyskanego z innych umów cywilnoprawnych
- Nie otrzymała od swojego zleceniodawcy informacji o błędach w oświadczeniu lub problemach z wnioskiem
- Zleceniodawca złożył w imieniu zleceniobiorcy wniosek o świadczenie postojowe za pierwszy okres (miesiąc) przestoju
Jeśli chodzi o drugi punkt, możecie być spokojni. Na bieżąco informujemy o wszelkich problemach. Dlatego jeśli nie otrzymaliście od nas takiej informacji to znaczy, że z Waszym oświadczeniem było wszystko w porządku. Myśląc o trzecim punkcie też nie musicie się martwić. Regularnie wysyłamy Wasze wnioski do ZUS.
Co trzeba zrobić by uzyskać kolejne świadczenie postojowe?
Tu najwięcej zależy od Was. W przeciwieństwie do pierwszego wniosku to zleceniobiorca jest odpowiedzialny za staranie się o kolejne świadczenia. To bowiem wykonujący umowę cywilnoprawną wypełnia i wysyła wniosek do ZUS. Nie trzeba się jednak obawiać. Cała „papierologia” to raptem jedna strona A4. Aby jeszcze ułatwić Wam zadanie, przygotowaliśmy częściowo wypełniony wniosek:
Pole daty wypełnia się automatycznie po pobraniu wniosku i otwarciu go na przykład w programie Adobe Reader. Nie jest to nasz pomysł, a twórcy wniosku, czyli ZUS. Dlatego jeśli macie problem z tym dokumentem, zajrzyjcie na ich stronę: ZUS – postojowe. Znajdziecie tam oryginalny wniosek i inne przydatne informacje.
Dane zleceniodawcy:
WOPR Woj. Wielkopolskiego
NIP: 972-04-48-472
REGON: 631254143
Jak wysłać wniosek?
Wypełniony wniosek należy dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS przewiduje obecnie kilka możliwości wysłania wniosku:
- Drogą elektroniczną:
- PUE ZUS
- PUE ZUS [gov.pl]
- Pocztą
- Osobiście
Więcej informacji znajdziecie na stronie: Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Co z pierwszym świadczeniem postojowym?
Wiele i wielu z Was zadaje nam to pytanie. Niestety nie jesteśmy w stanie udzielić jasnej i trafnej odpowiedzi. Możemy Was zapewnić, że staramy się spełniać jako zleceniodawca i przekazujemy Wasze wnioski i oświadczenia najszybciej jak to możliwe. Ponieważ w tym miejscu nasze zadanie się kończy, nie mamy informacji co dzieje się z nimi dalej.
Czy można złożyć jeszcze oświadczenie w celu uzyskania pierwszego świadczenia postojowego?
Można. Zgodnie z przyjętym prawem, takie oświadczenia można składać do 3 miesięcy od zniesienia stanu epidemii. Dlatego cały czas czekamy na dokumenty od Was.
Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej, zajrzyjcie na naszą dedykowaną stronę: