Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej to ochotnicy, którzy w swojej formacji szukają szansy na zaangażowanie się na rzecz społeczeństwa. Co ważne, jest to rodzaj sił zbrojnych kierowany do bardzo szerokiego grona. Tym samym, właściwie każdy znajdzie tam miejsce dla siebie. Oznacza to jednak bardzo duży rozstrzał umiejętności rekrutów i żołnierzy.
Szkolenie na temat bezpieczeństwa i działań w wodzie
Dowodzący 12. Wielkopolską Brygadą Obrony Terytorialnej zdecydowali, że operacje w wodzie są istotne dla ich jednostki. Dlatego w dniach 12-13.09.2020 zorganizowali szkolenie nad Jeziorem Lednickim. Do współpracy nad tym wydarzeniem zaproszono między innymi Wielkopolskie WOPR. Ratownicy z radością przyjęli zaproszenie. Ponieważ przeszkolenie 160 żołnierzy jest niezłym wyzwaniem, do wykonania zadania Prezes zaangażował również przedstawicieli WOPR ze Złotowa i Gniezna. Ci w mocnym składzie pojawili się na szkoleniu.
Trudne zadania i nowe wyzwania
W uzgodnieniu z dowództwem jednostki, ratownicy przygotowali specjalną ścieżkę edukacyjną. W przeciwieństwie do tych organizowanych przez inne służby, ta kładła duży nacisk na zajęcia praktyczne. Dlatego wśród zadań dla żołnierzy pojawił się między innymi:
- Desant z motorówki
- Podjęcie poszkodowanego na motorówkę
- Przyjmowanie pozycji na platformie skutera ratowniczego
- Rzut rzutką rękawową
- Akcja ratownicza z brzegu
- Pierwsza pomoc
- Przekładanie poszkodowanego na deskę ortopedyczną
- Pływanie w umundurowaniu
Należy mieć na uwadze, że nie wszyscy żołnierze ochotnicy to wyborowi pływacy. Dlatego dowództwo i ratownicy wielokrotnie poruszali kwestie bezpieczeństwa szkolenia. Tym samym zajęcia, o ile było to możliwe, odbywały się w kamizelkach albo ze sprzętem asekuracyjnym.
Dalsze działania WOPR i WOT
Współpraca Wojsk Obrony Terytorialnej i Wielkopolskiego WOPR na pewno nie zakończy się na tym jednym wydarzeniu. W planach już jest kolejne, a ratownicy mają nadzieję na dalsze, wspólne działania.
Strona internetowa 12. Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej