Po prawie 3 miesiącach intensywnej pracy wreszcie możemy powiedzieć, że sezon wakacyjny 2020 uznajemy za zakończony. Dlatego przyszedł też czas na podsumowania. Z pewnością nie uda nam się wymienić wszystkich działań i wydarzeń, które miały miejsce. Jednak choć trochę spróbujemy zebrać je w jednym miejscu.
Patrole miejsc niebezpiecznych i działania prewencyjne
Z przykrością musimy stwierdzić, że w tym roku nie otrzymaliśmy żadnych znaczących środków na patrolowanie miejsc niebezpiecznych. Dlatego też nasze działania opierały się w głównej mierze o ochotniczą pracę ratowników i środki własne organizacji. Mimo cięć w budżecie, liczba patroli z udziałem WOPR nie uległa znacznemu zmniejszeniu. Z pewnością nie byłoby to możliwe gdyby nie współpraca z Wielkopolską Policją. Nasi ratownicy wraz z policjantami kontrolowali miejsca niebezpieczne i upominali wypoczywających nad wodą. Zdecydowanie więcej o tej współpracy można przeczytać w jednym z naszych poprzednich artykułów: Działania z policją w sezonie 2020
Edukacja i profilaktyka to podstawy bezpieczeństwa nad wodą
Bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, że bezpieczeństwo nad wodą w dużej mierze zależy od wiedzy przebywających tam osób. Dlatego co roku staramy się prowadzić dużą liczbę działań edukacyjnych i profilaktycznych. Jednak ten rok był naszym zdaniem rekordowy. Stworzona przez nas Akademia WOPR zorganizowała wiele wydarzeń plenerowych poświęconych bezpieczeństwu. Ponieważ naszym głównym celem była nauka przez zabawę, wszystkie te akcje cieszyły się dużą popularnością zarówno dzieci jak i dorosłych. Ponadto dzięki wsparciu Miasta Poznania mogliśmy organizować gry i konkursy z nagrodami. Jednak to nie koniec działań, w których wsparcie Urzędu Miasta było nieocenione. Dzięki zaangażowaniu Działu Prasowego Miasta, nasze materiały edukacyjne błyskawicznie rozprzestrzeniały się w mediach społecznościowych. Z pewnością to właśnie udostępnienia i crossposting z oficjalną stroną Miasta pozwoliły niektórym naszym postom dotrzeć nawet do 100 tys. odbiorców.
Ciężka, ale skuteczna praca ratowników
O tym, że ratownicy na basenach i kąpieliskach wykonują ciężką, ale bardzo potrzebną pracę, pisaliśmy już nie raz. Jednak ten rok udowodnił wszystkim jak to wygląda w praktyce. Na początku sezonu ratownicy Wielkopolskiego WOPR przeprowadzili udaną akcję na kąpielisku nad Jeziorem Strzeszyńskim. Z pewnością nie pisalibyśmy o tym zdarzeniu ponownie gdyby nie fakt, że do wypadku doszło około godziny 17:45, czyli 15 minut przed zamknięciem kąpieliska. Gdyby cała sytuacja zdarzyła się po godzinie 18:00, obrót spraw mógłby być zupełnie inny.
O to jak wygląda praca ratowników „od kuchni” był pytany jeden z naszych koordynatorów, Stefan Jaskowski:
Sezon 2020 uważam za bardzo udany z tego względu, że na kąpieliskach, które zabezpieczał Wielkopolski WOPR nie doszło do żadnych utonięć.
Wywiad ze Stefanem na antenie Radia Afera przeprowadził Nikodem Woźniczka. Całości można posłuchać poniżej.
Stworzyliśmy słyszalny dla wszystkich przekaz
Mamy świadomość, że nasze działania w internecie nie docierają pełnej grupy odbiorców. Ponieważ można określić, że najczęściej toną dorośli mężczyźni, z całą pewnością możemy stwierdzić, że część z nich nie korzysta z mediów społecznościowych, a tym bardziej nie wchodzi na stronę internetową Wielkopolskiego WOPR. Dlatego też staramy się utrzymywać bardzo dobry kontakt z mediami. Mowa tu w szczególności o tych lokalnych stacjach, ale również dużych, ogólnopolskich nadawcach. Jednak okazuje się, że to właśnie takie wydarzenia jak Akademia WOPR są dobrą płaszczyzną do przekazywania ważnych informacji. Tym samym, w związku z tą akcją, powstało wiele materiałów, które ukazały się między innymi w WTK.
Nie działamy samodzielnie
W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom, instytucjom i podmiotom, którym bezpieczeństwo nad wodą leżało na sercu. W szczególności dziękujemy ratownikom, którzy nieraz mimo trudnych warunków pełnili swoją służbę. Dziękujemy Wam za wasze zaangażowanie i poświęcenie na rzecz bezpieczeństwa nad wodą.
Ponadto chcielibyśmy podziękować Wielkopolskiej Policji, która wielokrotnie wspierała nas swoimi działaniami. Nie możemy też zapomnieć o Wojewodzie Wielkopolskim, który przydzielił Wielkopolskiemu WOPR dotację na utrzymanie łączności i funkcjonowanie telefonu alarmowego. Dziękujemy za zaufanie.
Dziękujemy również Urzędowi Miasta Poznania. W szczególności nasze ciepłe słowa kierujemy do Wydziału Sportu, Pani Ewy Bąk, Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji oraz Działu Prasowego. Bez Waszego zaangażowania zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą w Poznaniu nie byłoby możliwe. To właśnie dofinansowanie Akademii WOPR oraz w późniejszym okresie patroli na poznańskich akwenach, dało nam szansę na sprawną realizację naszych działań statutowych. Dziękujemy.