Nasza misja
Nasz cel
Działania Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Wielkopolskiego skupiają się na [su_highlight background=”#87badc”]ograniczeniu niebezpiecznych wypadków na obszarach wodnych i ich skutków[/su_highlight]. Dążymy do poprawienia bezpieczeństwa w rejonie Wielkopolski i chcemy by każda osoba wypoczywająca nad zbiornikami wodnymi tego regionu mogła czuć się bezpiecznie.
Ratujemy tonących
Tak właśnie brzmiało pierwsze hasło WOPRu, które powstało w 1962 roku.
Jak każde stowarzyszenie posiadamy własny statut, w którym zapisaliśmy w jakich dziedzinami się zajmujemy. Oprócz bezpieczeństwa nad wodą można zauważyć, że działamy w zakresie:
- Bezpieczeństwa państwa, porządku i bezpieczeństwa publicznego,
- Ratownictwa i ochrony ludności,
- Pomocy ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych,
- Upowszechniania kultury fizycznej i sportu, a zwłaszcza pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych,
- Nauki, edukacji i wychowania w tym poprzez kształtowanie postaw społecznych studentów i uczniów w niesieniu pomocy osobom przebywających nad wodą, których życie lub zdrowie zostało zagrożone,
- Wypoczynku osób dorosłych, dzieci i młodzieży,
- Ochrony i promocji zdrowia,
- Pomocy społecznej, a w szczególności rodzinom i osobom znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej,
- Działalności na rzecz osób niepełnosprawnych,
- Zapobieganie zjawiskom patologii społecznej w tym przeciwdziałania uzależnieniom alkoholowym
i narkomanii, - Działania na rzecz ochrony środowiska
Dlaczego bezpieczeństwo nad wodą?
[su_highlight background=”#dc6368″]Rocznie w Polsce tonie około 500 osób.[/su_highlight] W skali Europy jest to bardzo duża ilość, która plasuje nasz kraj na ostatnim miejscu w rankingach Unii Europejskiej. Ta wartość staje się jeszcze bardziej zatrważająca jeśli spojrzymy na nią przez pryzmat stosunkowo małego dostępu do zbiorników wodnych w porównaniu z innymi krajami.
Pomimo tendencji spadkowej ilość utonięć w Polsce można określić jako dużą lub za dużą.
Uważamy, że ilość tragedii do jakich dochodzi rocznie nad wodą mogłaby być zdecydowanie mniejsza. Statystki jasno pokazują, że to działanie człowieka doprowadza do niebezpiecznych sytuacji, których następstwem jest śmierć. Z danych zbieranych przez policję jasno wynika, że do najczęstszych przyczyn utonięć można zaliczyć alkohol oraz inne środki odurzające, brawurę i nieostrożność.
Cały czas jednym z kluczowych czynników prowadzących do utonięć jest alkohol i inne środki odurzające.
Prowadzone działania
Wierzymy, że skutecznie prowadzone akcje ratownicze, działania profilaktyczne i prewencyjne, szkolenia i edukacja oraz aktywna działalność w społeczności lokalnej mogę zmniejszyć liczbę nieszczęśliwych wypadków nad wodą. Ufamy, że nasza praca może doprowadzić do uratowania ludzkiego życia.
Rozwój systemu ratunkowego
W celu zapewnienia stałej gotowości ratowniczej podejmujemy szereg działań, które mają usprawnić prowadzenie działań ratowniczych. Dzięki wsparciu lokalnych samorządów możliwy jest zakup profesjonalnego sprzętu, który ułatwia ratowanie ludzkiego życia. Jesteśmy jednym z nielicznych podmiotów ratowniczych w Wielkopolsce posiadających łączność cyfrową, dzięki której możemy się komunikować z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego i lokalnymi centrami jak Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania. Ponadto jako element krajowej struktury WOPR jesteśmy uwzględnieni w ogólnokrajowym systemie numeru alarmowego 601 100 100 i aplikacji Ratunek. [su_highlight background=”#87badc”]To właśnie dzięki takiej współpracy możemy sprawnie reagować na wołanie o pomoc.[/su_highlight]
Profilaktyka i prewencja
[su_highlight background=”#8fc4ed”]WOPR to przede wszystkim ludzie[/su_highlight], którzy odnaleźli w sobie powołanie do zadbania o bezpieczeństwo innych. Nasi wolontariusze często angażują się w różnego rodzaju akcje, na których promują poprawne zachowania nad wodą i edukują z zakresu pierwszej pomocy. Sądzimy, że zaznajomienie społeczeństwa z zagrożeniami płynącego z wypoczynku nad wodą może zmniejszyć liczbę niebezpiecznych sytuacji w naszym regionie.
Szkolenia i edukacja
Jako członek Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego (ILS) prowadzimy szkolenia na światowym poziomie. Nasze certyfikaty są uznawane w wielu krajach nawet poza granicami Unii Europejskiej. Naszym zdaniem edukacja od najmłodszych lat i wpajanie poczucia odpowiedzialności za własne życie i zdrowie wspiera oddolnie bezpieczeństwo w naszym społeczeństwie. Prowadząc szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa wodnego mamy nadzieję na wyedukowanie świadomych obywateli, którzy ruszą na pomoc potrzebującym.
Wykresy zostały opracowane na podstawie danych ze strony: http://www.statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/utoniecia