Wielu rodziców zadaje sobie pytanie „Kiedy zapisać dziecko na naukę pływania?”. Ktoś mógłby powiedzieć „Jak najwcześniej!”, ale sprawa nie do końca jest taka prosta. Dlatego w tym artykule postaramy się wyjaśnić kiedy i dlaczego warto podjąć taką decyzję.
Pływanie to ważna umiejętność
Z pewnością można powiedzieć, że umiejętność pływania jest ważna w życiu każdego człowieka. Każdy pojedzie kiedyś nad morze, jezioro, a może po prostu wybierze się na basen. Za każdym razem umiejętność pływania będzie na wagę złota. Nie chodzi tu nawet o czerpanie radości z przebywania w wodzie, a bezpieczeństwo. To właśnie ono jest tak ważne. Niestety w mediach nadal możemy przeczytać o osobach, które wypadły z łódki lub zostały zepchnięte z pomostu do wody i utonęły. Wydaje się, że na papierze czy w internecie to tylko liczby i puste nagłówki, ale za każdym takim wypadkiem kryje się tragedia jakiejś rodziny. Tragedia, której można by uniknąć. Prawie na pewno można by wspomnieć o alkoholu, kamizelkach ratunkowych czy roztropności. Często zapomina się jednak o umiejętności pływania, która w takiej sytuacji byłaby niezwykle pomocna.
Kiedy zapisać dziecko na naukę pływania?
Opinii na temat czasu, w którym można zapisać dziecko na naukę pływania jest wiele. My przyjmujemy, że już od 3 miesiąca życia można rozpocząć ze swoją pociechą tak zwane „oswajanie z wodą”. Nie bez przyczyny użyliśmy formy mnogiej ponieważ w tym procesie musi uczestniczyć i dziecko i rodzic. To właśnie praca w takim tandemie zapewni, że pierwszy kontakt malucha z basenem będzie przyjazny i nie skończy się awersją do pływania. Natomiast już w okresie przedszkolnym dziecko można zapisać na pierwsze lekcje pływania. Wtedy to rodzic towarzyszy malcowi aż do wejścia na płytę basenu. Dalszą opiekę nad dzieckiem sprawuje instruktor grupy.
Jak wybrać szkołę pływania dla dziecka?
O wyborze szkoły pływania decyduje wiele czynników. Warto zacząć od tych najprostszych, czyli lokalizacji i ceny. Z całą pewnością zajęcia powinny odbywać się na pobliskim basenie. Długie podróże i stanie w korkach zepsują tylko przyjemność jaką ma być pływanie. Po drugie: cena. Ważne by nie była za wysoka, bo nauka pływania, jeśli ma być skuteczna, jest procesem wieloletnim. Niewątpliwie warto też zwrócić uwagę na kadrę pracującą w danej szkole. Wykwalifikowani instruktorzy mają za sobą studia na Akademii Wychowania Fizycznego lub wieloletnie doświadczenie praktyczne, a nie tylko kurs zrobiony przez internet.
Jeśli mielibyśmy kogoś polecić to zdecydowanie byłyby to instruktorki i instruktorzy z Akademii WOPR. Jest to szkoła pływania, która skupia się przede wszystkim na uczeniu ważnych umiejętności i poprawie bezpieczeństwa nad wodą.