Kursy
Aktualne kursy:
Aktualne kursy można również sprawdzić kontaktując się z biurem WOPR
- Tel.: 695 222 505
- E-mail: biuro@woprwielkopolska.pl
INSTRUKTORZY WOPR
- NOWAK Wacław – Nr Służb. 279
- HILSZER Jan – Nr Służb. 480
- JERYNKICZ Stefan – Nr Służb. 481
- CHWALCZUK Waldemar – Nr Służb. 519
- ŚCIBOR Józef – Nr Służb. 542
- RISTER Zbigniew – Nr Służb. 553
- LEWANDOWSKI Grzegorz – Nr Służb. 586
- DUSZEWICZ Jerzy – Nr Służb. 604
- BARTKOWIAK Roman – Nr Służb. 711
- KOWALSKI Mirosław – Nr Służb. 813
- JEŻ Arkadiusz – Nr Służb. 825
- WOJCIECHOWSKI Paweł – Nr Służb. 827
- MŁODOŻENIEC Roman – Nr Służb. 836
- BARTKOWIAK Tomasz – Nr Służb. 837
- KASPERCZAK Marek – Nr Służb. 906
- SĘDŁAK Tomasz – Nr Służb. 968
- FRĄCKOWIAK Marek – Nr Służb. 1161
- JERSZYŃSKI Damian – Nr Służb. 1065
- BARTKOWIAK Robert – Nr Służb. 866
INSTRUKTORZY MOTOROWODNI:
- KOWALSKI Mirosław
- SKITEK Jacek
Opublikował: Grzegorz Wojtkowiak
Wymagania dla instruktorów WOPR
Szkolenia (kursy) na stopnie WOPR mogą być realizowane wyłącznie przez instruktorów wymienionych w niniejszym wykazie. Szkolenia te mogą być częścią szkolenia ratowników wodnych lub instruktorów w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 12 czerwca 2012 roku w sprawie szkoleń w ratownictwie wodnym tylko w przy spełnieniu następujących warunków:
- jednostka WOPR organizująca szkolenie jest podmiotem uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego
- Instruktor WOPR spełnia kryteria osoby uprawnionej do prowadzenia szkolenia ratowników wodnych.
Zgodnie z opinią MSW, szkolenie ratowników wodnych o jakim mowa w Rozporządzeniu w sprawie szkoleń … ma być realizowane przez jeden podmiot uprawniony do wykonywania ratownictwa wodnego i nie przewidziana jest możliwość kontynuacji przerwanego szkolenia w innym uprawnionym podmiocie, pomimo takich samych programowo okresów szkolenia i przekazywanych w tych okresach treści nauczania – tzn. szkolenie ratowników wodnych lub instruktorów musi się rozpocząć i zakończyć w tym samym podmiocie.
Jednostka WOPR będąca podmiotem prowadzącym szkolenia ratowników wodnych może realizować te szkolenia z podziałem na okresy, semestry (np. w systemie szkolnym) i po każdym z tych okresów może następować planowa przerwa (wakacje, ferie). Nadawanie w trakcie tego szkolenia wewnętrznych stopni organizacyjnych – stopni WOPR, nie stoi w sprzeczności z przedmiotowym Rozporządzeniem w sprawie szkoleń … . Stopnie te nie mogą zmniejszać ani ograniczać godzin i treści szkolenia w odniesieniu do Ramowego Programu Szkolenia ratowników wodnych oraz Ramowego programu szkolenia instruktorów stanowiących załączniki Nr 1 i 2 do Rozporządzenia w sprawie szkoleń...
Jednocześnie WOPR zaznacza, że szkolenie, po którym został nadany stopień WOPR, prowadzone przez Instruktora WOPR nie spełniającego wymogów kadry szkoleniowej, o których mówi Rozporządzenie w sprawie szkoleń … nie może być uznane za szkolenie (lub część szkolenia) ratowników wodnych lub instruktorów.
Posiadanie przygotowania pedagogicznego nie jest wymagane do prowadzenia szkolenia i egzaminowania na stopnie WOPR, natomiast jest niezbędne do prowadzenia szkoleń ratowników wodnych i instruktorów w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 12 czerwca 2012 roku w sprawie szkoleń w ratownictwie .
Na podstawie wyjaśnień Departamentu Współpracy z Samorządem Terytorialnym Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 08 lipca 2015 (DWST-WKN.6102.318.2015DD) i Departamentu Ratownictwa i Ochrony Ludności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z dnia 28.04.2014 (DRiOL-NRGW-5503-66/2014) o posiadaniu przygotowania pedagogicznego wymaganego od osób prowadzących szkolenia ratowników wodnych i instruktorów świadczą:
- dyplom ukończenia studiów,
- inny dokument wydany przez uczelnię,
- dyplom ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli,
- świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego organizowanego zgodnie z przepisami przez placówkę doskonalenia nauczycieli lub zakład doskonalenia nauczycieli.
uzyskane po nabyciu wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia oraz pozytywnie ocenioną praktyką pedagogiczną − w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin, a w przypadku nauczycieli praktycznej nauki zawodu w wymiarze zajęć nie mniejszym niż 150 godzin. I ten wymóg (150 godzin zajęć) jest akceptowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jako przygotowanie pedagogiczne. Wymagane 150 godzin zajęć jest realizowane przez uprawnione podmioty (uczelnie, szkoły, ośrodki szkoleniowe) w różnych formach organizacji zajęć.
Powyższe oznacza, że odbycie zajęć (szkolenia, kursu) innych niż wymienione powyżej, tzn. krótszych lub nie zawierających elementów psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczególnej (co potwierdza program szkolenia) nie spełnia wymogu posiadania przygotowania pedagogicznego niezbędnego do prowadzenia szkolenia ratowników wodnych.