20 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyła się I Wojewódzka Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo na obszarach wodnych – zabezpieczenie imprez pływackich na akwenach” pod patronatem Pana Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Podczas konferencji dyskutowano o regulacjach prawnych dotyczących organizacji i zabezpieczenia imprez masowych na akwenach, zarządzania w sytuacjach kryzysowych występujących na imprezach wodnych, zadaniach służb w trakcie organizowania i zabezpieczenia imprez masowych na akwenach, rodzajach sprzętu i jego wykorzystania oraz procedurach stosowanych w trakcie zabezpieczenia imprez masowych na akwenach. Omawiano także społeczny odbiór ratownictwa, organizację służb ratowniczych, rolę i odpowiedzialność organizatora imprez masowych, warunki bezpieczeństwa osób uprawiających sporty lub rekreację na wodach oraz systemy wczesnego ostrzegania i alarmowania w trakcie imprez masowych na wodzie i procedury triage w razie wystąpienia zagrożeń w trakcie imprez masowych na wodzie.
Jednym z prelegentów konferencji był zdobywca Korony Ziemi – Bogusław Ogrodnik, jedyny człowiek na świecie, któremu udało się zdobyć dwa Everesty: ten górski w Himalajach i ten pływacki, czyli Kanał La Manche (English Channel). Następca słynnego kapitana Matthew Webba opowiadał o zagrożeniach związanych z pływaniem długodystansowym. Warto dodać, że Pan Bogusław to pierwszy Polak a czwarty człowiek na świecie, któremu udało się przepłynąć jedną milę w zimnej wodzie. Pokonał ten dystans półtora roku temu w czasie nieco ponad 35 minut i temperaturze wody 3,9 stopni Celsjusza. Ponadto w konferencji wzięli udział specjaliści na co dzień zajmujący się zabezpieczeniami imprez pływackich jak i ich organizatorzy, na przykład Zastępca Prezesa Zarządu Głównego WOPR w Warszawie Pan Paweł Błasiak, czy Prezes Wielkopolskiego Okręgowego Związku Pływackiego Pan Jacek Theim oraz wielu innych znakomitych prelegentów choćby z Akademii Wychowania Fizycznego z Wrocławia prof. Wojciech Wiesner. Celem konferencji było propagowanie nowych uregulowań prawnych bezpieczeństwa na obszarach wodnych wśród urzędników samorządowych, których Ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych ustanowiła odpowiedzialnymi za to bezpieczeństwo. Drugim ważnym celem było zgromadzenie wiedzy na temat zabezpieczenia imprez pływackich na wodach otwartych, których nie ujęto we wspomnianej ustawie. Dlatego materiał pokonferencyjny zostanie przekazany do wyższych władz w celu wypracowania przepisów normujących zasady bezpieczeństwa takich imprez. Mamy nadzieję że cel został osiągnięty, miedzy innymi dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.