Niebezpieczne zachowania nad wodą
Statystyki prowadzone przez policję (wybrane statystyki) pokazują, że alkohol jest nieodłącznym towarzyszem tragedii rozgrywających się nad wodą. Około 70% wszystkich utonięć w Polsce ma związek z tą używką. Nie można oczywiście stwierdzić, że to stan nietrzeźwości jest bezpośrednią przyczyną tak wielu zgonów. Alkohol poprzez swoje właściwości prowadzi do wielu niebezpiecznych zachowań, które w ostateczności kończą się bardzo nieprzyjemnie. Gdy do środków odurzających dołączy się brawura, bezmyślność i chęć zaimponowania innym, tragedia jest właściwie kwestią czasu.
Więcej statystyk
W przeciwieństwie do powszechnej opinii, to nie młodzież i dzieci są najczęstszymi ofiarami utonięć. Statystyki pokazują, że najliczniejszą grupę w przeprowadzonej analizie stanowili mężczyźni w wieku 45-59 lat. Jednocześnie, tak jak przytoczyliśmy już wcześniej, zazwyczaj byli pod wpływem alkoholu. Są to dość niechlubne wyniki, bo pomimo tendencji spadkowej jeśli chodzi o ogólną liczbę utonięć w naszym kraju to Polska nadal znajduje się na szarym końcu w europejskich rankingach. Uśredniając różnego rodzaju badania można zauważyć, że średnio w Unii Europejskiej na 100 tys. mieszkańców tonie 1 osoba. W granicach naszego państwa są to 2 osoby na 100 tys. mieszkańców.
Alkohol to zawsze alkohol
Tak jak przekonują na swojej stornie internetowej autorzy akcji „Alkohol-Zawsze Odpowiedzialnie”, nie ma znaczenia w jakiej formie przyswoimy alkohol. Ważne jest natomiast to, że działanie tej substancji jest niezmienne i prowadzi do tych samych skutków. Warto pamiętać, że nawet niegroźnie brzmiące „jedno piwo” może mieć katastrofalne następstwa.
Oczywiście napoje alkoholowe powstały dla ludzi i nie ma niczego złego w ich zażywaniu w odpowiedni sposób. Warto mieć jednak wyczucie i dobrze się zastanowić przed wejściem do wody nawet po niewielkiej ilości takiego trunku. Podobnie należy postąpić w przypadku prowadzenia jednostek pływających. Polskie prawo jasno wskazuje w ustawie o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, że prowadzenie jednostek pływających będąc nietrzeźwym jest zabronione.
WOPR partnerem akcji „Alkohol-Zawsze Odpowiedzialnie”
Aby przeciwdziałać niebezpiecznym zachowaniom związanym z alkoholem WOPR został partnerem kampanii „Alkohol-Zawsze Odpowiedzialnie” prowadzonej przez Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. Jako organizacja zawsze staramy się promować pozytywne działania, a przede wszystkim, te które mogą doprowadzić do zmniejszenia ilości utonięć w Polsce.