Zostaliśmy oficjalnym partnerem kampani społecznej Alkohol. Zawsze Odpowiedzialnie
Zajrzyjcie na profil AZO zeby dowiedziec się więcej o tym jak bezpiecznie obchodzić się z alkoholem.

https://www.facebook.com/alkoholzawszeodpowiedzialnie/

Bez kategorii

ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ
Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 21 lipca 2017 roku, zmarł
TADEUSZ MIZERA
członek władz  WOPR Województwa Wielkopolskiego, Sekretarz Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej, wieloletni zasłużony Ratownik WOPR działający w drużynach Krzyżowniki i Dolsk.
Ś.P. Tadeusz skutecznie i z wielką pasją szerzył w nas ideę ratownictwa wodnego i zasady obowiązujące w Stowarzyszeniu.
Rodzinie i Bliskim wyrazy szczerego współczucia składają
Członkowie i Zarząd Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Wielkopolskiego.
Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach i pamięci.
Pogrzeb odbędzie się w dniu 26.07.2017 r. o godzinie 13:50 w Poznaniu na cmentarzu Junikowskim.
Opublikował: Grzegorz Wojtkowiak

Wakacje to plażowanie i kąpiele. Woda jest do korzystania i zabawy, pamiętać jednak trzeba, że nie jest to środowisko naturalne człowieka i nad wyraz ważne są tu dwie rzeczy: umiejętność pływania i szacunek dla wody. Obu tych wartości uczyły się kiedyś dzieci w II klasie szkoły podstawowej, jednak od pewnego czasu zajęcia te nie są obowiązkowe i – niestety – powiększa się rzesza osób mających mgliste pojęcie o niebezpieczeństwach jakie mogą się pojawić podczas kąpieli, pływania czy uprawnia sportów wodnych. Pamiętajmy. Gestorzy ośrodków oraz  osoby, które prowadzą działalność w zakresie sportu i rekreacji nad wodą, a przede wszystkim włodarze gmin na pozostałym obszarze odpowiadają za zapewnienie bezpieczeństwa na obszarach wodnych (ustawa z dnia 11 sierpnia 2011 roku o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych – Dz. U. 2016. Poz. 656). Jest to szereg działań w tym profilaktyka, nadzór we współpracy z Policją i niektórymi jednostkami WOPR nad miejscami niebezpiecznymi, oznakowaniu tych miejsc, a także zapewnienie warunków dla jednostek ratowniczych do organizowania pomocy i ratowania osób, które ulegną wypadkowi. Jednak najlepszym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa jest zorganizowanie kąpieliska (lub miejsca wykorzystywanego do kąpieli) wyposażonego we właściwy sprzęt ratowniczy i medyczny oraz strzeżonego przez ratowników wodnych. Natomiast wysyłając dzieci na kolonię i obozy pamiętajmy, żeby uzyskać od organizatora informację czy oddane pod opiekę wychowawców dzieci będą podczas kąpieli właściwie chronione. Przepisy wydane przez Ministra Edukacji przewidują dla zorganizowanych form wypoczynku dzieci i młodzieży (kolonie, obozy) wyłącznie możliwość kąpieli na wyznaczonych obszarach wodnych (kąpielisko lub miejsce wykorzystywane do kąpieli) we współpracy z ratownikiem wodnym. Uwagi w tym zakresie należy kierować do Kuratoriów oraz organizacji WOPR, które następnie powinny zwrócić się ze stosownym pismem do miejscowego samorządu.
Planujesz wakacyjny wypoczynek ? Poznaj swoje prawa. Już po raz ósmy ponad 40 instytucji wspólnie przypomina, o czym warto pamiętać w czasie urlopu.
Wejdź na strony internetowe akcji informacyjnej „Przed wakacjami – co warto wiedzieć”.
20170626_kp_przed_wakacjami
Opublikował: Grzegorz Wojtkowiak
Biuro WOPR uprzejmie informuje, że Roczne sprawozdanie finansowe za 2016 r. jest dostępne do wglądu od poniedziałku do piątku w godzinach urzędowania biura.
Gł. księgowa – Ewa Zaborowska
Opublikował: Grzegorz Wojtkowiak 
 Dziękuję Ratownikom oraz Prezesom Oddziałów: Chodzieży (miasto),  Leszna, Rogoźna, Poznania, Trzcianki, Zbąszynia i Złotowa – za niezawodny udział w zabezpieczeniu zawodów „Wpław przez Kiekrz” 2017.
              Dziękuję za zaangażowanie i profesjonalizm podczas zwodów w warunkach zagrożenia życia, gdzie wykazaliście się umiejętnościami technicznymi i jednością w podejmowanych działaniach ratowniczych.     
               Za Waszą postawę wdzięczność wyrazili sportowcy – uczestnicy zawodów, podziwiali Was także obserwatorzy i kibice, zwłaszcza za akcję podczas załamania pogody gdy w ciągu 15 min. podjęto z wody 95 zawodników i 16 asekurujących ratowników z kajaków. 
Z wyrazami wdzięczności i z poczuciem dumy –
Prezes Zarządu WOPR Województwa Wielkopolskiego
Zbigniew Rister
Opublikował: Grzegorz Wojtkowiak
Szanowne Koleżanki i Koledzy Ratownicy
Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego !!!
         Z okazji przypadającej 29 czerwca 2017 roku 90. rocznicy ustanowienia przez działającą na Śląsku Komisję Ratownictwa, Polskiego Związku Pływackiego święta Dzień Ratownika, mam zaszczyt przekazać od wielce zasłużonych działaczy – Członków Honorowych WOPR Panów:
Tadeusza Olszańskiego – inicjatora i założyciela organizacji WOPR
oraz od Wojciecha Płóciennika – sekretarza generalnego i byłego prezesa WOPR
serdeczne pozdrowienia i życzenia wielu sukcesów w realizacji planów oraz satysfakcji z działalności społecznej na rzecz bezpieczeństwa na wodzie.
         Ze swej strony jako jeden z najstarszych ratowników (kl. I PZP) życzę, by dzień ten budził szacunek i sentyment oraz wzajemne zaufanie, skłaniając do refleksji nad przemijającym czasem, w odniesieniu do wieloletniej historii polskiego ratownictwa i 55 letniej historii WOPR.
         Jestem szczególnie dumny, że było mi dane uczestniczyć w wydarzeniach związanych z rozwojem ratownictwa wodnego wśród tak znakomitych działaczy, którzy odeszli a wieczną wachtę jak: Śp. Lucjan Wilichnowski, Prof. Mieczysław Witkowski, Roch Kowalski, Stanisław Knoff, Henryk Struszewki , Tadeusz Adamczyk i wielu innych oraz wyrazić wdzięczność tym co żyją i nadal wspierają naszą organizację.
Z wyrazami najwyższego szacunku i poważania
Tadeusz Glinkowski –  Członek Honorowy WOPR, Zasłużony Ratownik WOPR, Instruktor Wykładowca Ratownictwa Wodnego
Warszawa, dnia  29 czerwca  2017 r.
*********************************************************************************************************
Zarząd Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu 
Przekazuję Koleżankom i Kolegom Ratownikom Województwa Wielkopolskiego posłanie od Nestora polskiego ratownictwa wodnego Tadeusza Glinkowskiego wraz z pozdrowieniami i życzeniami zdrowia, wszelkiej pomyślności i dużo satysfakcji z podejmowanych działań ratowniczych.
Z poważaniem
Prezes Zarządu
Zbigniew Rister
Opublikował:Grzegorz Wojtkowiak
W dniu 08 lipca 2017 r. od godz. 8:30 w bazie Ratowników WOPR w Kiekrzu k/Poznania ul. Nawrota 14 (Jezioro Kierskie) odbędzie się jubileuszowy 50 Międzynarodowy Maraton Pływacki „Wpław przez Kiekrz” wraz z imprezami towarzyszącymi. Program pływackiego święta przewiduje:
10:00 – Ceremonia otwarcia
10:15 – Mistrzostwa Wielkopolski Ratowników, Wyścig Masowy – biegi połączone – dystans 1500 m
10:45 – 50 Maraton Pływacki „Wpław przez Kiekrz” w ramach Grand Prix Polski na wodach otwartych – dystans 7500 m
11:00 – Mistrzostwa Polski Dziennikarzy i Mistrzostwa VIP-ów – dystans 300 m
11:30 – Mistrzostwa Wielkopolski w pływaniu długodystansowym – Grand Prix Wielkopolski oraz Mistrzostwa Policjantów – biegi połączone – dystans 3000 m
13:30 – Dekoracje zawodników
Zakończenie zawodów
PONIŻEJ ZAMIESZCZAMY LISTĘ ZAWODNIKÓW:
lista_zawodników 7500 m 03.07.2017 godzina 18,00

 

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Powiatu Poznańskiego
Projekt dofinansowany ze środków Miasta Poznania
Regulaminy poszczególnych konkurencji zamieszczono poniżej:

1.-Regulamin-50_Międzynarodowy_Maraton_Pływacki-Wpław_przez_Kiekrz-Zawody_w_ramach_Grand_Prix_Polski_na_wodach_otwartych…

2.-Regulamin-45_Mistrzostwa_Polski_Dziennikarzy_i_VIP-ów

3. Regulamin-Mistrzostwa_Wielkopolski_Grand_Prix_Kiekrz_2017

4.-Regulamin-Mistrzostwa_Wielkopolski_Ratowników

KOŃCOWE WYNIKI MARATONU „WPŁAW PRZEZ KIEKRZ”
45 MISTRZOSTWA DZIENNIKARZY I VIP-ów 08.07.2017
GRAND PRIX POLSKI NA WODACH OTWARTYCH KIEKRZ 08.07.2017
LISTA_ZAWODNIKÓW_3000 m
WYŚCIG MASOWY NA 1500 M
WYŚCIG RATOWNIKÓW NA 1500 M
OPRACOWALI: Jacek Thim                                                                                                                                                                       Henryk Kulinowski                                                                                                                                                                        Grzegorz Wojtkowiak
Informacje bieżące można uzyskać w biurze WOPR pod nr tel. 695 222 505
Opublikował: Grzegorz Wojtkowiak

WOPR uzyskało dotację od Pana Starosty Poznańskiego na:

„ORGANIZOWANIE I UDZIELANIE POMOCY OSOBOM, KTÓRE ULEGŁY WYPADKOWI LUB SĄ NARAŻONE NA NIEBEZPIECZEŃSTWO UTRATY ŻYCIA LUB ZDROWIA NA OBSZARACH WODNYCH POWIATU POZNAŃSKIEGO W 2017 ROKU”

W ramach dotacji organizowane będą patrole po akwenach Powiatu Poznańskiego, dokonany zostanie również zakup samochodu i sań do Ratownictwa Lodowego.

Opublikował: Grzegorz Wojtkowiak 

Możliwość działalności numeru telefonu Dyżurnego WOPR, jest dzięki dotacji na Ratownictwo Wodne od Pana Wojewody Wielkopolskiego

NR ALARMOWY WOPR

721 293 884

działać będzie w godz. od 8:00 – 20:00 w okresie od 15.06.2017 – 15.09.2017 r.,

jednocześnie informujemy, że w pozostałych godzinach działa nr tel. ratownictwa wodnego:

601 100 100

Opublikował: Grzegorz Wojtkowiak
PROBLEMATYKA KONFERENCJI
1. Regulacje prawne dotyczące organizacji i zabezpieczenia imprez masowych na akwenach. 2. Zarządzanie w sytuacjach kryzysowych występujących na imprezach wodnych. 3. Zadania służb w trakcie organizowania i zabezpieczenia imprez masowych na akwenach (WOPR, Ratownicy medyczni, Policja, Straż Pożarna). 4. Rodzaje sprzętu i jego wykorzystanie oraz procedury stosowane w trakcie zabezpieczenia imprez masowych na akwenach. 5. Społeczny odbiór ratownictwa – rola edukacji, prewencja i jej znaczenie. 6. Organizacja służb ratowniczych – względy ekonomiczne, techniczne, logistyczne. 7. Zarządzanie bezpieczeństwem na akwenach wodnych – zabezpieczenie miejsca imprezy masowej na wodzie. 8. Rola i odpowiedzialność organizatora imprez masowych. 9. Rola i odpowiedzialność administratorów obszarów wodnych. 10. Woda elementem infrastruktury krytycznej, zagrożenia w środowisku wodnym. 11. Warunki bezpieczeństwa osób uprawiających sporty lub rekreacje na wodach. 12. Systemy wczesnego ostrzegania i alarmowania w trakcie imprez masowych na wodzie. 13. Procedura triage w razie wystąpienia zagrożeń w trakcie imprez masowych na wodzie.
1. Dr Adrian HAŁUSZKA – „Zabezpieczenie imprez pływackich na akwenach w oparciu o pozycjonowanie GPS”. WOPR Wielkopolska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałczu. 2. Mgr Tomasz DEMBSKI – „Uwarunkowania prawne bezpieczeństwa na obszarach wodnych w aspekcie imprez pływackich”. WOPR Województwa Wielkopolskiego – Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu. 3. Mgr Paweł BŁASIK – „Bezpieczeństwo wodne „wodne” na „imprezach masowych” na obszarach wodnych. Zarząd Główny WOPR. 4. Jacek THIEM – „Przepisy FINA w pływaniu sportowym na wodach otwartych”. Wielkopolski Okręgowy Związek Pływacki. 5. Dominik SOBIERAJ – „Najnowsze rozwiązania Cyfrowych Systemów Łączności Radiowej pracujących w oparciu o aplikację dyspozytorską CONSEL”. AKSEL. 6. KMP w Poznaniu – „Zabezpieczenie imprez pływackich na wodach otwartych”. 7. Sławomir FRYSKA – „Najnowsze rozwiązania Cyfrowych Systemów Łączności Radiowej pracujących w oparciu o aplikację dyspozytorską CONSEL”. Yagi Fryska. 8. Dr Jerzy CIERESZKO, dr Krystian WOCHNA, dr Damian JERSZYŃSKI, mgr Dawid GWIAZDOWSKI – „Bezpieczeństwo podczas zawodów pływackich na wodach śródlądowych w ujęciu historycznym”. Zakład Pływania i Ratownictwa Wodnego AWF w Poznaniu. 9. Prof. Wojciech WIESNER, mgr Bogusław OGRODNIK – „Zagrożenia podczas pływania długodystansowego i zabezpieczenia stosowne przez pływaków wód otwartych. AWF we Wrocławiu.
Adres Konferencji: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego – Poznań, ul, Al. Niepodległości 34 – Sala Sesyjna – Godz. 9:00 – 16:00
PLAKAT – KONFERENCJA NAUKOWA – POZNAŃ-AKWENY
Opublikował: Grzegorz Wojtkowiak 

 

You are not logged in.