Zostaliśmy oficjalnym partnerem kampani społecznej Alkohol. Zawsze Odpowiedzialnie
Zajrzyjcie na profil AZO zeby dowiedziec się więcej o tym jak bezpiecznie obchodzić się z alkoholem.

https://www.facebook.com/alkoholzawszeodpowiedzialnie/

Bez kategorii

Finał programu Bezpieczna Woda – Poznań 2017 pływalnia  AKWEN – Koziegłowy
                                                          
W dniu 21 czerwca 2017 roku odbył się finał programu edukacyjnego dla młodzieży ze szkół ponad gimnazjalnych podlegających Powiatowi Poznańskiemu, z tematyki samoratownictwa i bezpiecznego zachowania się na obszarach wodnych, w ramach programu „Bezpieczna woda”. Trzyosobowe zespoły wzięły udział czterech sztafetowych konkurencjach z samoratownictwa wodnego oraz w teście z wiedzy o bezpieczeństwie na obszarach wodnych. Główną nagrodą dla czterech  pierwszych zespołów jest kurs z zakresu Młodszego Ratownika WOPR realizowany w okresie czerwca i lipca 2017 r.
Finalistami rywalizacji zostały drużyny:
I Zespół Szkół nr 1 ze Swarzędza
II Zespół Szkół nr 1 ze Swarzędza
III Zespół Szkół w Bolechowie
IV Zespół Szkół w Bolechowie – Murowana Goślina
WOPR Województwa Wielkopolskiego serdecznie dziękuje współorganizatorom,  Pływalni Akwen oraz przybyłym gościom i zawodnikom za udział i zorganizowanie wspanialej edukacyjnej imprezy.
Projekt dofinansowany z budżetu Powiatu Poznańskiego.

               

      

Opublikował: Grzegorz Wojtkowiak
Finał programu Bezpieczna Woda – Miasto Poznań 2017 pływalnia  ATLANTIS
                                                           
W dniu 14 czerwca 2017 roku odbył się finał programu edukacyjnego dla dzieci szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu miasta Poznania, z tematyki samoratownictwa i bezpiecznego zachowania się na obszarach wodnych, w ramach programu „Bezpieczna woda”. Trzyosobowe zespoły wzięły udział czterech sztafetowych konkurencjach z samoratownictwa wodnego oraz w teście z wiedzy o bezpieczeństwie na obszarach wodnych. Główną nagrodą dla trzech pierwszych zespołów jest kurs z zakresu Młodszego Ratownika WOPR realizowany w okresie czerwca i lipca 2017 r., zakończony finalnie podczas maratonu „Wpław przez Kiekrz „ gdzie młodzi adepci ratownictwa złożą przyrzeczenie WOPR mówiące o obowiązku niesienia pomocy osobom tonącym.
Finalistami rywalizacji zostały drużyny:
I Gimnazjum nr 12 -Poznań
II Gimnazjum nr 12 – Poznań
III Zespól Szkół Handlowych – Poznaniu
IV Liceum Ogólnokształcące nr 8 – Poznań
WOPR Województwa Wielkopolskiego serdecznie dziękuje współorganizatorom, Gimnazjum nr 12, Pływalni Atlantis oraz przybyłym gościom i zawodnikom za udział i zorganizowanie wspanialej edukacyjnej imprezy.
Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania #poznanwspiera

               

               

         

Opublikował: Grzegorz Wojtkowiak
20 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyła się I Wojewódzka Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo na obszarach wodnych – zabezpieczenie imprez pływackich na akwenach” pod patronatem Pana Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Podczas konferencji dyskutowano o regulacjach prawnych dotyczących organizacji i zabezpieczenia imprez masowych na akwenach, zarządzania w sytuacjach kryzysowych występujących na imprezach wodnych, zadaniach służb w trakcie organizowania i zabezpieczenia imprez masowych na akwenach, rodzajach sprzętu i jego wykorzystania oraz procedurach stosowanych w trakcie zabezpieczenia imprez masowych na akwenach. Omawiano także społeczny odbiór ratownictwa, organizację służb ratowniczych, rolę i odpowiedzialność organizatora imprez masowych, warunki bezpieczeństwa osób uprawiających sporty lub rekreację na wodach oraz systemy wczesnego ostrzegania i alarmowania w trakcie imprez masowych na wodzie i procedury triage w razie wystąpienia zagrożeń w trakcie imprez masowych na wodzie.
Jednym z prelegentów konferencji był zdobywca Korony Ziemi – Bogusław Ogrodnik, jedyny człowiek na świecie, któremu udało się zdobyć dwa Everesty: ten górski w Himalajach i ten pływacki, czyli Kanał La Manche (English Channel). Następca słynnego kapitana Matthew Webba opowiadał o zagrożeniach związanych z pływaniem długodystansowym. Warto dodać, że Pan Bogusław to pierwszy Polak a czwarty człowiek na świecie, któremu udało się przepłynąć jedną milę w zimnej wodzie. Pokonał ten dystans półtora roku temu w czasie nieco ponad 35 minut i temperaturze wody 3,9 stopni Celsjusza. Ponadto w konferencji wzięli udział specjaliści na co dzień zajmujący się zabezpieczeniami imprez pływackich jak i ich organizatorzy, na przykład Zastępca Prezesa Zarządu Głównego WOPR w Warszawie Pan Paweł Błasiak, czy Prezes Wielkopolskiego Okręgowego Związku  Pływackiego Pan Jacek Theim oraz wielu innych znakomitych prelegentów choćby z  Akademii Wychowania Fizycznego z Wrocławia prof. Wojciech  Wiesner. Celem konferencji było propagowanie nowych uregulowań prawnych bezpieczeństwa na obszarach wodnych wśród urzędników samorządowych, których Ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych ustanowiła odpowiedzialnymi za to bezpieczeństwo. Drugim ważnym celem było zgromadzenie wiedzy na temat zabezpieczenia imprez pływackich na wodach otwartych, których nie ujęto we wspomnianej ustawie. Dlatego materiał pokonferencyjny zostanie przekazany do wyższych władz w celu wypracowania przepisów normujących zasady bezpieczeństwa takich imprez. Mamy nadzieję że cel został osiągnięty, miedzy innymi dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

 

         

Opublikował: Grzegorz Wojtkowiak

ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ
Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 21 lipca 2017 roku, zmarł
TADEUSZ MIZERA
członek władz  WOPR Województwa Wielkopolskiego, Sekretarz Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej, wieloletni zasłużony Ratownik WOPR działający w drużynach Krzyżowniki i Dolsk.
Ś.P. Tadeusz skutecznie i z wielką pasją szerzył w nas ideę ratownictwa wodnego i zasady obowiązujące w Stowarzyszeniu.
Rodzinie i Bliskim wyrazy szczerego współczucia składają
Członkowie i Zarząd Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Wielkopolskiego.
Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach i pamięci.
Pogrzeb odbędzie się w dniu 26.07.2017 r. o godzinie 13:50 w Poznaniu na cmentarzu Junikowskim.
Opublikował: Grzegorz Wojtkowiak

Wakacje to plażowanie i kąpiele. Woda jest do korzystania i zabawy, pamiętać jednak trzeba, że nie jest to środowisko naturalne człowieka i nad wyraz ważne są tu dwie rzeczy: umiejętność pływania i szacunek dla wody. Obu tych wartości uczyły się kiedyś dzieci w II klasie szkoły podstawowej, jednak od pewnego czasu zajęcia te nie są obowiązkowe i – niestety – powiększa się rzesza osób mających mgliste pojęcie o niebezpieczeństwach jakie mogą się pojawić podczas kąpieli, pływania czy uprawnia sportów wodnych. Pamiętajmy. Gestorzy ośrodków oraz  osoby, które prowadzą działalność w zakresie sportu i rekreacji nad wodą, a przede wszystkim włodarze gmin na pozostałym obszarze odpowiadają za zapewnienie bezpieczeństwa na obszarach wodnych (ustawa z dnia 11 sierpnia 2011 roku o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych – Dz. U. 2016. Poz. 656). Jest to szereg działań w tym profilaktyka, nadzór we współpracy z Policją i niektórymi jednostkami WOPR nad miejscami niebezpiecznymi, oznakowaniu tych miejsc, a także zapewnienie warunków dla jednostek ratowniczych do organizowania pomocy i ratowania osób, które ulegną wypadkowi. Jednak najlepszym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa jest zorganizowanie kąpieliska (lub miejsca wykorzystywanego do kąpieli) wyposażonego we właściwy sprzęt ratowniczy i medyczny oraz strzeżonego przez ratowników wodnych. Natomiast wysyłając dzieci na kolonię i obozy pamiętajmy, żeby uzyskać od organizatora informację czy oddane pod opiekę wychowawców dzieci będą podczas kąpieli właściwie chronione. Przepisy wydane przez Ministra Edukacji przewidują dla zorganizowanych form wypoczynku dzieci i młodzieży (kolonie, obozy) wyłącznie możliwość kąpieli na wyznaczonych obszarach wodnych (kąpielisko lub miejsce wykorzystywane do kąpieli) we współpracy z ratownikiem wodnym. Uwagi w tym zakresie należy kierować do Kuratoriów oraz organizacji WOPR, które następnie powinny zwrócić się ze stosownym pismem do miejscowego samorządu.
Planujesz wakacyjny wypoczynek ? Poznaj swoje prawa. Już po raz ósmy ponad 40 instytucji wspólnie przypomina, o czym warto pamiętać w czasie urlopu.
Wejdź na strony internetowe akcji informacyjnej „Przed wakacjami – co warto wiedzieć”.
20170626_kp_przed_wakacjami
Opublikował: Grzegorz Wojtkowiak
Biuro WOPR uprzejmie informuje, że Roczne sprawozdanie finansowe za 2016 r. jest dostępne do wglądu od poniedziałku do piątku w godzinach urzędowania biura.
Gł. księgowa – Ewa Zaborowska
Opublikował: Grzegorz Wojtkowiak 
 Dziękuję Ratownikom oraz Prezesom Oddziałów: Chodzieży (miasto),  Leszna, Rogoźna, Poznania, Trzcianki, Zbąszynia i Złotowa – za niezawodny udział w zabezpieczeniu zawodów „Wpław przez Kiekrz” 2017.
              Dziękuję za zaangażowanie i profesjonalizm podczas zwodów w warunkach zagrożenia życia, gdzie wykazaliście się umiejętnościami technicznymi i jednością w podejmowanych działaniach ratowniczych.     
               Za Waszą postawę wdzięczność wyrazili sportowcy – uczestnicy zawodów, podziwiali Was także obserwatorzy i kibice, zwłaszcza za akcję podczas załamania pogody gdy w ciągu 15 min. podjęto z wody 95 zawodników i 16 asekurujących ratowników z kajaków. 
Z wyrazami wdzięczności i z poczuciem dumy –
Prezes Zarządu WOPR Województwa Wielkopolskiego
Zbigniew Rister
Opublikował: Grzegorz Wojtkowiak
Szanowne Koleżanki i Koledzy Ratownicy
Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego !!!
         Z okazji przypadającej 29 czerwca 2017 roku 90. rocznicy ustanowienia przez działającą na Śląsku Komisję Ratownictwa, Polskiego Związku Pływackiego święta Dzień Ratownika, mam zaszczyt przekazać od wielce zasłużonych działaczy – Członków Honorowych WOPR Panów:
Tadeusza Olszańskiego – inicjatora i założyciela organizacji WOPR
oraz od Wojciecha Płóciennika – sekretarza generalnego i byłego prezesa WOPR
serdeczne pozdrowienia i życzenia wielu sukcesów w realizacji planów oraz satysfakcji z działalności społecznej na rzecz bezpieczeństwa na wodzie.
         Ze swej strony jako jeden z najstarszych ratowników (kl. I PZP) życzę, by dzień ten budził szacunek i sentyment oraz wzajemne zaufanie, skłaniając do refleksji nad przemijającym czasem, w odniesieniu do wieloletniej historii polskiego ratownictwa i 55 letniej historii WOPR.
         Jestem szczególnie dumny, że było mi dane uczestniczyć w wydarzeniach związanych z rozwojem ratownictwa wodnego wśród tak znakomitych działaczy, którzy odeszli a wieczną wachtę jak: Śp. Lucjan Wilichnowski, Prof. Mieczysław Witkowski, Roch Kowalski, Stanisław Knoff, Henryk Struszewki , Tadeusz Adamczyk i wielu innych oraz wyrazić wdzięczność tym co żyją i nadal wspierają naszą organizację.
Z wyrazami najwyższego szacunku i poważania
Tadeusz Glinkowski –  Członek Honorowy WOPR, Zasłużony Ratownik WOPR, Instruktor Wykładowca Ratownictwa Wodnego
Warszawa, dnia  29 czerwca  2017 r.
*********************************************************************************************************
Zarząd Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu 
Przekazuję Koleżankom i Kolegom Ratownikom Województwa Wielkopolskiego posłanie od Nestora polskiego ratownictwa wodnego Tadeusza Glinkowskiego wraz z pozdrowieniami i życzeniami zdrowia, wszelkiej pomyślności i dużo satysfakcji z podejmowanych działań ratowniczych.
Z poważaniem
Prezes Zarządu
Zbigniew Rister
Opublikował:Grzegorz Wojtkowiak
W dniu 08 lipca 2017 r. od godz. 8:30 w bazie Ratowników WOPR w Kiekrzu k/Poznania ul. Nawrota 14 (Jezioro Kierskie) odbędzie się jubileuszowy 50 Międzynarodowy Maraton Pływacki „Wpław przez Kiekrz” wraz z imprezami towarzyszącymi. Program pływackiego święta przewiduje:
10:00 – Ceremonia otwarcia
10:15 – Mistrzostwa Wielkopolski Ratowników, Wyścig Masowy – biegi połączone – dystans 1500 m
10:45 – 50 Maraton Pływacki „Wpław przez Kiekrz” w ramach Grand Prix Polski na wodach otwartych – dystans 7500 m
11:00 – Mistrzostwa Polski Dziennikarzy i Mistrzostwa VIP-ów – dystans 300 m
11:30 – Mistrzostwa Wielkopolski w pływaniu długodystansowym – Grand Prix Wielkopolski oraz Mistrzostwa Policjantów – biegi połączone – dystans 3000 m
13:30 – Dekoracje zawodników
Zakończenie zawodów
PONIŻEJ ZAMIESZCZAMY LISTĘ ZAWODNIKÓW:
lista_zawodników 7500 m 03.07.2017 godzina 18,00

 

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Powiatu Poznańskiego
Projekt dofinansowany ze środków Miasta Poznania
Regulaminy poszczególnych konkurencji zamieszczono poniżej:

1.-Regulamin-50_Międzynarodowy_Maraton_Pływacki-Wpław_przez_Kiekrz-Zawody_w_ramach_Grand_Prix_Polski_na_wodach_otwartych…

2.-Regulamin-45_Mistrzostwa_Polski_Dziennikarzy_i_VIP-ów

3. Regulamin-Mistrzostwa_Wielkopolski_Grand_Prix_Kiekrz_2017

4.-Regulamin-Mistrzostwa_Wielkopolski_Ratowników

KOŃCOWE WYNIKI MARATONU „WPŁAW PRZEZ KIEKRZ”
45 MISTRZOSTWA DZIENNIKARZY I VIP-ów 08.07.2017
GRAND PRIX POLSKI NA WODACH OTWARTYCH KIEKRZ 08.07.2017
LISTA_ZAWODNIKÓW_3000 m
WYŚCIG MASOWY NA 1500 M
WYŚCIG RATOWNIKÓW NA 1500 M
OPRACOWALI: Jacek Thim                                                                                                                                                                       Henryk Kulinowski                                                                                                                                                                        Grzegorz Wojtkowiak
Informacje bieżące można uzyskać w biurze WOPR pod nr tel. 695 222 505
Opublikował: Grzegorz Wojtkowiak

 

You are not logged in.